2 czerwca 2009

Anaboria: ubiory

Mrozostopy: górale ubierają się w futra lub żutą przez wiele tygodni twardą skórę nałożoną na cienkie futro. W cieplejszych rejonach i dolinach, gdzie występują odpowiednie zioła na napary wzmacniające materiał, utwardza się nimi ubrania oraz prasuje je kamieniami. Do szycia wykorzystuje się kamienne drzazgi. Rzadkie są ubrania ze specjalnie spreparowanej owczej wełny. Ubiory przyozdabia się abstrakcyjnymi malunkami.Zielona Pierś: futra są tutaj rzadsze. Ubrania robione głównie ze skór, zszywane kościanymi igłami. Określone zioła służą do robienia naparu wzmacniającego skórę. Napar ten wymieniany jest czasami za owczą wełnę z Góralami. Ubiór ozdabiany jest barwnymi piórami, korą drzew i trawami.

Hebanowy Dach / M'Głowa: na tych ciepłych wyspach, skórzane ubranie nie jest potrzebne (chyba, że na zbroje, a i to rzadko). Ubiór wytwarzany jest z szerokich liści, kory i pnączy. Ludy zamieszkujące w podrównikowym klimacie Anaborii wiedzą, iż biały kolor odbija promienie słońca i rozjaśniają jak tylko się da ubarwienie ubrania.

Bez względu na rejon i rasę, niektóre części ubioru nazywają się wszędzie tak samo:

shenti – pojedynczy pasek skóry / liścia zakładany przez kobiety na piersi (poza mieszkankami Hebanowego Dachu, gdzie nie jest wstydliwym obnoszenie przez kobietę piersi na widoku).

kaunake – krótka spódniczka noszona przez obie płcie. Na Zielonej Piersi jest ona dłuższa i obciążona fragmentami kości i drewna – nagość jest rzeczą wstydliwą.

pampootie – buty, zarówno sandały, mokasyny (takie same, jakie ubierali na Ziemi natywni Amerykanie) i futrzane buty Górali.

Powszechnie występują przepaski biodrowe i skórzane / roślinne czapki. Niezależnie od rasy, w cenie są trzy najważniejsze barwniki: czerwony, niebieski i żółty. Są one szeroko wykorzystywane nie tylko do farbowania ubrań, ale i tatuaży oraz rytualnych malunków na skórze. Malunki takie nanosi się zgodnie z normami danego plemienia do podkreślenia statusu barbarzyńcy. Specyficzne sposoby ubierania się i dobierania odpowiednich kolorów do malunków cielesnych, jest oznaką gotowości do zawarcia małżeństwa, żałoby, rozpoczęcia polowania, rytuału lub odstraszania złych duchów Carniborii. Obok kolorowych ubrań, rysunków na ciele i tatuaży (u Górali), dodatkowymi dekoracjami są pióra ptaków, łatki skór jaskrawo umaszczonych zwierząt, suszone ogony gadów, rybie ości, kolczyki i obręcze z kości – także te wkładane do ust lub w policzki – pofarbowane włosy lub powplatane w nie błyszczące w słońcu kamyki i muszle. Im barwniej i więcej elementów składa się na ubiór barbarzyńcy, tym lepsze wrażenie wywierane na innych anaboryjczykach.

Ilustracja: F. Frazetta.

Brak komentarzy: