30 czerwca 2009

Troma - luźne inspiracje

Film, którego trailer znajduje się poniżej, oglądałem kilkanaście lat temu i kiedy zobaczyłem polskiego Wiedźmina kilka lat temu, pomyślałem sobie: "Wow, polska kinematografia fantastyczna, nadęta jak żaba przez słomkę, wychodzi dopiero z klimatów TROMY lat 80-tych". Nadwiślanie ścigają TROMĘ, ale mają jeszcze dość spory dystans (kilku dekad) do nadrobienia. Do Kubricka jakiś wiek, dwa. Zresztą wschodni sąsiedzi również zaliczają dno i pukają w nie od dołu (np. głupawe 1612 czy inne Straże Nocne). Ad rem. Film wbrew pozorom jest niezły, nie pretendujący i nie udający, że współczesna fantastyka jest czymś wiecej niż odjazdową rozrywką; odwołujący się do klasyki gatunku prezentowanego w RPG przez Original Dungeons & Dragons i Gamma World. Są mutanty, lasery i inne pukawki, bikini amazonki (w sumie tylko jedna ;) ), super-post-apocalyptic science & sorcery, dinozaury rodem z literatury nurtu "Lost/Savage Worlds", młot ironii na "święte" teksty kultury i mieszczański / konsumpcjonistyczny tryb życia, podkreślanie stricte rozrywkowej roli fantastyki - no i epicki quest w Wilderness i Dungeons. Advanced Niepoprawne & Seksistowskie by kultowe TROMA(ville)! Fani hollywoodzkich ekip składających się z Murzyna-Który-Ginie-Pierwszy, Niedostępnej-Feministki-Lesbijki-Z-Bicepsami, Wrażliwego-Geja-Który-Się-Poświęci, Twardego-Białasa-Lidera-z-USA, Nastoletniego-Metroseksualnego-Japończyka-W-Tle i Rosjanki-Kulturowo-Zapóźnionej-Bo-Nie-Anglosaskiej-Zakochanej-Potajemnie-W-Białasie-Liderze-z-USA-I-Wymawiającej-Twarde-"Rrr" nie mają czego w tym filmie szukać. ;)
6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Buahaha, zajebiste! :) Mam gdzies plakat z Toxic Avengers z autografem Kaufmana aż se go powieszę chyba. :)

Anonimowy pisze...

Hyhy. ;)

smartfox pisze...

TROMA, kulturowy fenomen złych filmów, które stają się kultowe :). Nie powiem mściciel z mopem mnie rozłożył :).

Luc du Lac pisze...

takie opowiadanie w fantastyce kiedyś było "Człowiek który lubił złe filmy" Brunnera

Nimsarn pisze...

A NYPHOID BARBARIAN IN DINOSAUR HELL!!! - i wszystko jasne :E

Anonimowy pisze...

E tam, polski Wiedźmin, Uwe Boll (i w sumie sporo innych - vide seria Mistrzowie Horroru) nie z TROMY a bije ich na łeb, bo robią swoje gnioty na serio. Kaufman & Co mieli od zawsze dystans do swoich filmów - rasowi kpiarze po prostu. :)

Pi.Es. No i wychowali całe pokolenie niezłych filmowców / speców od FX, spopularyzowali (i w dużej mierze rozwinęli) gatunek gore, etc. Al tutaj wrzucił zajawkę kolesi, którzy później machnęli South Park np.:

http://bialylew.blogspot.com/2009/04/wedrowki.html

O Peterze Jacksonie nie wspominając. ;)