18 czerwca 2009

Vintage Month #6

Szóste "wydanie" Vintage Month zacznę od kilku zmian. Pierwsza to na nowe logo. Drugą zmianą jest dołączenie wieści o nowych podręcznikach do Basic Roleplaying. Wstyd, że wcześniej ich nie było na liście... O ile o RuneQuest jako systemie old schoolowym od III edycji można zapomnieć, a Call of Cthulhu nigdy się do tego nie kwalifikowało (RPG zredukowano tutaj do wyłącznie story-driven game), BRP sam w sobie (+ genialne Worlds of Wonder S. Perrina) jest więcej niż echem lat 70-tych w RPG. Jest w zasadzie jedynym, prawie niezmienionym systemem od tamtej ery, co czyni go najbardziej długowiecznym (wciąż wspieranym) ze wszystkich innych. I à propos BRP, Albino kłócił się ze mną, że GURPS był pierwszym prawdziwie uniwersalnym systemem RPG. Pominę OD&D, wiadomo: fantasy z kosmicznymi podróżami, wrednymi Marsjanami i cyborgami, to jeszcze nie wszystko, Arduin z wietnamskimi wątkami czy AiF z galaktycznymi smokami i blasterami, to też jeszcze nie to. AD&D z "wtyczkami" do Gamma World, Top Secret czy Boot Hill, no prawie. Ale właśnie BRP (1980), będący skrótem zasad RuneQuesta (pierwszej wersji z 1978 roku) oraz Supergame (1980) wytyczyły szlaki późniejszym "genericom", so... ;)
Okołogrowe

- Świetny wywiad z jednym z malejącej z roku na rok garstki pierwszych graczy RPG (pre-D&D 74'), Gregiem Svensonem.

- Wywiad z Lawrencem Schickiem(projektantem gier TSR-u na przełomie lat 70-tych/80-tych).

-
Wywiad z Paulem Reiche III, edytorem i projektantem TSR w latach 80-81 - tutaj.

- Dobry art, jeden z głosów w niedawnej dyskusji-próbie zdefiniowania czym jest old school RPG (nie wiem po co suchary się tak tym pałują, przecież wiadomo o co chodzi). "System does matter". True!

- Kolejny historyczny art: Origins of the Hobby.

- Neoclassical Roleplaying Games - ciekawy art porównujący okresy tego hobby do historycznych epok.


Projekty

- Nowy materiał settingu The Resistance do systemu Swords & Wizardry. Jeśli ktoś lubi Techno-Szczury, roboty raptory z mega laserami i inne wspaniałe wynalazki pulp fantasy: tutaj (w dziale download są trzy PDFy).

- Darmowy dodatek (64 strony) z niezłym materiałem do Supplement V: Carcosa, Carcosian Grimoire.

- Nowe moduły: (turniejowy) do Swords & Wizardry od Brave Halfling Publishings: Return of the Mountain King. Chaotic Henchmen Productions: The Fane of Poisoned Prophecies i Mystic Mountain (free). Death Frost Doom do Labyrinth Lord. Do systemu OSRIC z serii Advanced Adventures. AA #10: The Lost Keys of Solitude. Nowa wersja Castle of the Mad Archmage. W tym ostatnim powaliły mnie mapy, toż to cotygodniowego grania na rok, dwa - finał będzie pewnie mini-settingiem osadzonym w klasycznym Greyhawk. :)

- Basic Roleplaying doczekał się nowego, dwunastego już dodatku: Rome (już trafił do TOP 10 DriveThruRPG). Firma Alepthar Games znana jest old schoolowcom z niezłej reedycji BRP: Glorantha. W kolejce czekają Supernatural Western oraz Fractured Hopes.

- Chogwiz pracuje nad
Swords & Wizardry Quick Start Rules.

- Pastisz old schoolowych RPG doczeka się wkrótce nowego podręcznika:
HackMaster Basic.

- Garść homebrew do OD&D (+ Greyhawk) - tutaj oraz karta postaci do Swords & Wizardry - tutaj.

- Kolejna część znakomitego podręcznika Points of Light - Beyond the Sunrise Sea. Szczegóły tutaj.

- Dobry art o ol' schoolowym sandbox FRPG -
here.


Magazyny i inne

- Piąty numer doskonałego, bestsellerowego Fight On!w sprzedaży. Numer dedykowany Timowi J. Kaskowi.

- Swords & Wizardry osiągnęło w maju 1 miejsce sprzedaży na Lulu.com. Jakby tego było mało, S&W znalazło wydawcę!

- Do kupienia są już dwa numery The Grimoire(w PDF), fanowskiego zina wychodzącego pod koniec lat 70-tych.

- Konkurs Erola Otusa na najlepszy art rozstrzygnięty. Stawiałem na Steve'a Ziesera, dostał 3 miejsce. Tutaj konkursowa galeria.

- Nawiązanie do old school RPG w Exalted? Sure!- The Dungeon Alphabet Michaela Curtisa - popularny i inspirujący cykl postów tego bloggera zostanie opublikowany przez Goodman Games (wstęp napisał David "Zeb" Cook, zilustrował Erol Otus).

- I na koniec: Rob Kuntz zapowiedział nowy, tajemniczy na dzień dzisiejszy projekt PPP, do którego zamieścił grafikę... Wielu starszakom zapaliły się lampki sentymentu, bo na owym obrazku widnieje old schoolowa Temple of Elemental Evil oraz znacznie starszy od niej "pan" imieniem Orcus. :)


6 komentarzy:

Borejko pisze...

Nie ma co tu dużo fuckolić ten Figt On! porywa ludzi. Z miesiąc temu miał bardzo dobrą sprzedaż.

Anonimowy pisze...

True, i teraz Swords & Wizardry powtarza to samo + będzie wydawane normalnie, poza Print on Demand.

Canonicus

Anonimowy pisze...

Jest koło mnie taki mały sklepik z grami i czesto można znaleźc tam rzeczy z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Wszystko: planszówki, bitewniaki, gry kościane i karciane oraz RPGi. Widziałem to Supergame i jest naprawdę fajna. Oddaję tez honor Basic RP bo faktycznie był dużo wczesniej niż GURPS tyle ze jak gadałem ze sprzedawcą (prawdziwy wargamer blisko 50tki pewnie byście się szybko spiknęli :)), to GURPS w percepcji erpegowców w US był jednak tym, który ten styl najbardziej spopularyzował.

Luc du Lac pisze...

Albino: to gdzie ty mieszkasz ??

Anonimowy pisze...

Normalnie we Wrocku ale bywam w Baltimore MD.

Anonimowy pisze...

@Al

No tak, z tym się zgadzam w 100%. GURPS to ścisła historyczna TOP5 najważniejszych RPG ever. Tak sobie patrzę i koncypuję, że jest na 4 miejscu (po OD&D, AD&D 1E, RuneQuest i przed Ars Magica).

Tyle, że nie o tym gadaliśmy. ;)