18 sierpnia 2009

Vintage Month #8 (aktualizacja)

Kolejny miesiąc, w którym sporo się działo i sezon ogórkowy nie objął niemocą fanów staroszkolnego RPG. Zacznę od sprawy, która wywołała mały smrodek na forach i blogach. Mianowanie do ENNies retro-klona Swords & Wizardry. Otóż, zestawienie pełnego i niezależnego systemu z quickstartami, będącymi okrojonymi wersjami znanych i komercyjnych systemów firm takich jak White Reksio czy inne Bitches of the Coast jest, rzecz jasna, kompletnym nieporozumieniem. ENNies od początku swego istnienia znajdowało się w recepcji grognardzkiej gdzieś w niefajnej okolicy "onetowego" RPGNet i właściwie co rok udowadnia, że jest tylko imprezą propagandową wspomnianych wcześniej RPG-owych korpów. Niemałe zaskoczenie wywołał jednak fakt, że Swords & Wizardry zdobyło Srebro, przegrywając z quickstartem do nic nie mówiącego mi komercyjnego tytułu. W kolejce (Indie Awards) czeka kolejny retro-klon (po LL już trzeci), Mutant Future. Tyle zrzędzenia, Mattowi gratulejszyn i ad rem.
Okołogrowo

- Wywiady: Steve Winter oraz z Timem Kaskiem z GenConu (czyli starym, poczciwym i znanym kaskoidem; thx Yubi za linka):Yes, Old School, the first six books. Thats what I play with. --- Kaskoid.

I btw. to NIE jest DUŻA grupa, 20:1 / 50:1, to jest coś... ;D (używam tych samych kart postaci, rocznik 76, cudo).

- Gary, z inicjatywy Gail Gygax, doczeka się prawdopodobnie pomnika w Lake Geneva + aukcje z jego manuskryptami, pamiątkami, etc. Kiedy Mistrza Arnesona?

- Artykuł: Old School Sociology.

- Cubicle 7 dostało licencję od Chaosium na wydawanie podręczników do Basic Roleplaying.


Projekty

- Basic Roleplaying. Dwie nowe kampanie: Light Without Shadow, Blade Without Edge oraz Agents of the Crown.

- Paladyn (Evingica) i Smartfox (Sylvania) konstruują swoje własne sandboxy / moduły, a więc - narzędzia i arty sandboxowe: How To Make A Fantasy Sandbox, How To Make A Traveller Sandbox, Random Old School Table Generator (wszystkie twórcy Points of Light), Chris Pound's Language Machine, Brief Sandbox Musings, Hero Machine (programik przydatny do portretowania PCs/NPCs).

- One Page Dungeon Compendium - zebrane w jeden ogromny PDF (114 stron, 28 MB) prace nadsyłane na ten zacny konkurs. Niezwykle pomocne narzędzie dla Referee. Dodatkowo opublikowano trivia (kontekst, kontekst, kontekst - mniam) związane z konkursem.

- Nowe klasy do settingu Ruins & Ronin: klasa Headhunter (pasująca także do naszej Anaborii); klasa Ninja; klasa Hengeyokai.

- Wersja drukowana Swords & Wizardry Quickstart. Darmowy download PDFa tutaj.

- Stonehell ukaże się drukiem i w PDFie, dokładny termin nieznany.

- X-plorers znalazło wydawcę - tutaj link do sklepu.

- Artykuł (będzie PDF) The Age of Conan: OD&D in Hyborian Age - dalej po linkach.

- Original Edition Delta, wersja 0.5.

- Nareszcie ruszyła strona retro-zinu Green Devil Face. Dodatkowo na stronie pojawiać się będą (już jest kilka) nowe moduły, settingi, etc.

- Różności:
Tunnels & Trolls - losowy generator podziemi;

Monstrous Menaces #4;
Wilderlands: Imperial Town of Tell Qa;
The Lost Staves of Murath (free moduł);
Tower of Blood (2nd print);
A Magical Society: Silk Road;
Critical Hits and Fubles Table.

5 komentarzy:

Yubi pisze...

To ja tylko podrzucę link do bardzo krótkiego wywiadu z pierwszym pracownikiem TSR:

http://www.feartheboot.com/ftb/index.php/archives/1130 (pierwszy filmik).

Paladyn pisze...

O.K dzięki za materiały poglądowe! Czytam i przetrawiam, czwarta część mojego cyklu powinna się pojawić już jutro :).

Anonimowy pisze...

@Yubi
Dzięki za shorta z Kaskoidem (lol, Tim "Kusk")

@Paladyn
No, no - działaj. :)

Paladyn pisze...

Zapraszam do lektury. Jak zwykle w moim przypadku, zapowiada się jeszcze kilka odcinków.

smartfox pisze...

Jestem po drugiej sesji, fabułą gęstnieje, wydarzeń fpyte, gracze gnają za plotkami, badają i szukają. Raport jutro pewnie.

Za materiały ogromne dzięki, nie wiem, jak się odwdzięczę. Mój cholerny moduł ma 70 stron i jest w pełni grywalny, ale co i rusz odblokowują się klapki w mózgu i nowe pomysły się pojawiają.

Pozdr