14 października 2009

Vintage Month #10

Okołogrowe

- Wywiad z weteranem, Jeffem Grubbem (o czasach w TSR, D&D 4E, Guild Wars, retrogamingu i religii) część I; część II.

- Na sieci pojawiły się PDFy z wargamingowymi, wydawanymi w nakładach klubowych w drugiej połowie lat 70-tych biuletynami. Są to maszynopisy (niektóre bardzo słabo zeskanowane), które są wartościowym źródłem przy rekonstrukcji i kopaniu w historii hobby. Godnymi uwagi są te, w których Gygax i Lakoffka publikują różne artykuły dotyczące RPG (OD&D). Pierwsza porcja biuletynów; druga porcja.- Dla szukających obecności RPG w "mainstreamie" (żadne tam Heyah i inne marksistowskie bzdety): Der Spiegel i artykuł "Forgotten Tolkien" - o M.A.R. Barkerze i jego Tekumel. Bogata galeria, sporo ciekawostek. Tutaj tłumaczenie na angielski: część I; część II.Projekty

- Borejko wrzucił na swój blog dwie ciekawe rzeczy: mariaż retroklona Matta Fincha Swords & Wizardry z Savage Worlds - tutaj. Drugą rzeczą, "retro" jak na realia RPG w Polsce, są oryginalne Kryształy Czasu z 1991 roku z czasów wersji dyskietkowej (plik ma 116 MB)! - tutaj.

- Portugalski retroklon (Classic D&D + AD&D), Livro de Regras Básicas.

- Advanced Adventures #11 - The Conqueror Worm. Tutaj.

- One on One Adventure Compendium. Tutaj.

Swords & Wizardry
- Retroklon, nowy, inspirowany S&W oraz Classic D&D: Dangers & Dweomers.

- S&W Reference Sheets Chgowitza dostępne na RPGNow.

Labyrinth Lord
Niedawno pojawiła się na rynku Relative Entropy Games - nowa firma, która od razu narobiła szumu. Pomimo wydawania dodatków do istniejącego retroklona, w krótkim czasie opublikowali aż 3 rzeczy, w tym oryginalny i ciekawy setting do LL - wszystko za free w PDF lub odpłatnie w usłudze POD. Szczegóły poniżej.

- Engines & Empires - darmowy setting do LL i osobny system, 254 strony! Wiktoriańskie fantasy, zębatki, bokserzy i kolonializm. Możliwy POD.

- Engines & Empires - darmowa przygoda Castle Thundar w wiktoriańskich realiach. Możliwy POD.

- Engines & Empires - Record Sheets, Tables & Maps. Możliwy POD.

5 komentarzy:

Borejko pisze...

Warto wspomnieć że w TAGu do KC znajduje się przygoda Dolina Melfis rozgrywająca się na wyspie na północ od Orkusa (było tam skrótowo opisanych kilkanaście lokacji i generator spotkań losowych). Ot pierwszy polski "sandbox", graliśmy w niego dobrych kilka sesji.
Z ciekawostek jest tam tez artykuł jak tworzyć przygody i opis Get-war-garru nigdzie nie publikowany zdaje sie potem.
A 116 mb ... Na tym TAGowym pliku 1.3 mb jest więcej info niż w tych 116, choć przyznam że autor fajnie pozlepiał info w całość. Kiedyś wisiało to na portierni (vel TrollJebusie), ale szybko znikło z powodu poprawności polterycznej.

Anonimowy pisze...

Pościągałem stuff, wrócę z roboty to przejrzę. Kurdesz, z 17 lat tego na oczy nie widziałem... Fajna sprawa i dzięki za linki.

Pozdrówka!

Key-Ghawr pisze...

A oto co znalazłem na stronie Wizbro. No comments.

http://www.wizards.com/dnd/archive.aspx?category=all&subcategory=dndalumni

Anonimowy pisze...

Ehe, znam, kilka czytałem - niezła polewka. ;) Pierwszy lepszy facet / babka z Bloggers Network zna lepiej historię i różne niuanse, niż te młodziaki z WotC. Byli tam, grali w to i grają nadal - tego nic nie zastąpi. Generalnie - zerowa merytoryka, jakieś zlepki tego i owego. Przypomina mi się Slavicsek, który dość długo współpracował z TSR, a nie miał pojęcia o O/AD&D przy premierowej prezentacji 4E na GenConie. Szkoda słów na tych kolesi (Wintera lubię - współtworzył np. pulpowego HEXa, ale w czasach O/A D&D nie wiele działał i niczego jego autorskiego nie pamiętam).

Anonimowy pisze...

Sprawdziłem jego dorobek (dołączył do TSR z "drugim pokoleniem" w 81 roku dopiero): Marvel Super Heroes Game, reszta to edytorka - temu nie pamiętam. ;D