6 listopada 2009

Pusta Ziemia: Inspiracje

Przebywając niedawno w Hamilton (Ohio), odnalazłem pomnik Johna Symmesa. Pewnie bym nie zwrócił na niego uwagi, ani nie zainteresował się jego teoriami, gdyby O. K. nie powplatał w Anaborię teorii Pustej Ziemi (w podręczniku w Sekcji DMa: Anaboria a Europa oraz w tej notce). Pomnik niepozorny, Kapitan Symmes zupełnie zapomniany. A szkoda. Facet poświęcił resztę swojego barwnego życia na udowodnienie istnienia dziur-wejść do Wnętrza Ziemi na biegunach polarnych. Trochę poczytałem, kupiłem nawet HEX i powiem, że zarówno jako droga do Anaborii oraz główny motyw w grze firmy Exile Games Studio, jest to idea bardzo inspirująca i nośna. Szkoda, że dość zapomniana w RPGs [Ależ skąd, a Classic D&D i Known/Hollow World z lat 80-tych? A nieskończony Underworld z OD&D, przez który Robert Kuntz z lochów pod Castle Greyhawk dotarł do Chin? - O. K.]. Napisałem krótką notkę z materiałem dodatkowym do podręczników, na którym będę bazował podczas prowadzenia HEX:
1. Ciekawe Postacie


Edmond Halley (1656-1742)
Wybitny astronom, fizyk i wynalazca, który opisał swoją teorię Pustej Ziemi, jako trzywarstwową, ciemną przestrzeń, która składa się na wnętrze globu ziemskiego. Wywiódł to od anomalii magnetycznych Ziemi. Każda ze sfer może być zamieszkana.


John Cleves Symmes (1779-1829)
Jeden z pierwszych, który planował wyprawę na biegun w celu dostania się do Pustej Ziemi. Jego teorię spisał James McBride w Symmes' Theory of Concentric Spheres.


Charles Fort (1874-1932)
Badacz mitów związanych z Pustą Ziemią. Ekscentryczny, wyśmiewany w naukowych sferach bogacz. Założyciel Stowarzyszenia Forte'a, które zajmuje się opisywaniem i zbieraniem fenomenów, które scjentyzm uważa za nieistotne i fałszywe. Pod koniec życia Fort wydał fortunę na wyprawy badawcze, mające za cel udowodnienie istnienia Pustej Ziemi. Potężna dokumentacja i dzienniki wypraw nigdy nie zostały opublikowane. Zaginęły.


Konspekt jego prac:
- Wzmianki o Pustej Ziemi sięgają czasów przedbiblijnych i pochodzą z różnych regionów geograficznych.
- Prawie w każdej kulturze istnieje mit o wyjściu człowieka z głębin ziemi. Np. Założyciele cywilizacji Inków pochodzili z Wnętrza Ziemi i byli znacznie bardziej rozwinięci technologicznie niż autochtoni na powierzchni.
- Ocalałe z kataklizmów ludy Atlantydy i Mu, schroniły się pod ziemią.
- Wejścia do zaginionego świata znajdują się na obu biegunach.

Fridtjof Nansen (1861-1930)

Podróżnik i badacz polarny, później polityk. Noblista twierdził, że w trakcie jednej z wyprawy statkiem Fram na biegun północny ujrzał czerwone słońce na horyzoncie - w miejscu, gdzie nie powinno go być. Światło biło jakby spod ziemi. [Jarlsberg frå Store Frøen, ja! - O. K.]


Willy Ley (1906-1969) & Sprague De Camp (1907-2000)
Obaj panowie spopularyzowali hipotezę wybitnego XVIII-wiecznego matematyka, Leonharda Eulera, że Pusta Ziemia ma wewnętrzne słońce i można dostać się do niej przez oba bieguny polarne. [Dlaczego nie dziwi mnie tutaj obecność De Campa ;) - O. K.]
2. Tajemnicze Miejsca


Piramida w Gizie
Niezbadany i trudno dostępny, wąski szyb. Wiedzie kilkadziesiąt metrów w dół i kończy się starożytnymi drzwiami. Malowidła sugerują przejście w zaświaty. Szyb znany był już w latach 30-tych, ale po raz pierwszy badał go Däniken.


Wyspa Tory
Iryjska wyspa, jałowa i skalista. Pozbawiona drzew i targana gwałtownymi sztormami. Słowo toraigh, od którego ląd ten wziął swoją nazwę, oznacza „wyspę skał”. Ludzie tam żyjący są długowieczni i prości. Ich domy przyozdabiane są przedmiotami z licznych zatonięć statków handlowych. To tutaj miał miejsce bój między zdeformowanymi Fomorami, a Tuatha de Dannan – wysokorozwiniętym technologicznie ludem z Pustej Ziemi. Gdzieś na północ od wyspy znajduje się wejście, przez które lud ten wrócił do swoich wspaniałych miast po przegranej walce z Milezami.


Konkan
Starożytne królestwo w Indiach. W jednej z jaskiń, uwieczniono grupę ludzi wychodzących z podziemnej pustki. Malowidło jest starożytne i przedstawia pierwszych ludzi przybyłych na te tereny, którzy później zostali zasymilowani z osadnikami z interioru. Mit bardzo podobny do naszego anaborejskiego o genezie plemion.
3. Inne Mity


Trochę od Natywnych z U. S. Potomkowie Mandani ("czystokrwiści" wymarli) wierzą, że pochodzą z podziemnej wsi położonej nad wielkim jeziorem. Korzenie winorośli przebiły się przez powierzchnię ziemi i odsłoniły drogę na powierzchnię. Połowa plemienia przeszła, druga połowa została na skutek oberwania winorośli przez grubą kobietę. Siuksowie po stoczonej wojnie ze złym bogiem, zmuszeni zostali do opuszczenia swojego rodzimego, podziemnego świata i wyszli na powierzchnię.


Mitologiczne Svartalfheim, Szeol, Hades, Piekło (i inne tego typu zaświaty) oraz wiele legend o genezie człowieka z niemal całej ziemi, umieszcza takie miejsca w „pustej ziemi”, „świecie wewnątrz”. Na płaszczyźnie semantycznej istnieje tu dość duże podobieństwo – wszędzie występuje odpowiednik słowa „środek”.

9 komentarzy:

smartfox pisze...

Świetny rys. Przypomina się "Szagma", animowany serial sprzed lat :). Motyw pustej ziemi kilkukrotnie spotkałem w literaturze przygodowej i SF drugiej połowy XIX wieku i pierwszej XX wieku.

Tkwi w tym jakiś atawizm

Anonimowy pisze...

Czekaj, czekaj - taka francuska kreskówka, lekko surreal - para (i jakieś zwierzę?) podróżowała po Wnętrzu w takim pojeździe przypominającym żuka? Jeśli tak, to mi dałeś tytuł rzeczy, którą dawno emu oglądałem i od wieków szukam. :D

Atawizm, no ba. HE jest jak mit smoków, wielkiego potopu, boskiej triady aryjskiej, etc. Szykuje się spora ekspedycja na Arktykę - dr Brooksa Agnew (lekko szurnięty, ale racjonalista). ;)

Luc du Lac pisze...

na mój gust to ten pojazd przypominal żółwia...

Anonimowy pisze...

http://www.filmmusic.pl/images/covers/arty/szagma05.gif

Też to pamiętam. Zdrowo dojechana kreskówka. Dzięki za przypomnienie, na pewno się przyda.

Borejko pisze...

Ten serial to chyba "poźny Um" http://www.youtube.com/watch?v=GR7mW-NVz0s

smartfox pisze...

Dokładnie Jarl, o nią mi chodziło. O tyle odjechana, ze mieszcząca się mocno w poetyce fancuskiego i belgisjkiego komiksu. Dla mnie mistrzostwo świata. Sam Szagmy szukałem, z żadnym skutkiem.

http://www.youtube.com/watch?v=U-QQI2GMuRk

Coś więcej o samej ekspedycji?

@ Jarl
Ależ proszę

@ Borejko
Aha, podobny okres. Um u nas leciał w 5-10-15, a Szagma bodaj w Dropsie

Anonimowy pisze...

Uma kojarzę, natomiast Szagmę uwielbiałem, ale zapomniałem o niej kompletnie. Same pozytywne wspomnienia i, jak piszesz, Smart, ten dziwny klimat europejskiego komiksu.

Brooks miał wybyć juz w tym roku, ale sama taka wyprawa to masa kasy, polarników-profesjonalistów no i nowoczesnego sprzętu - nuklearny lodołamacz i śmigłowce. Gość odświeżył mocno tą starą teorię i zsyntezował wszystkie legendy, wersje, "pamiętniki" od najdawniejszych czasów. Albino bardziej w tym obryty - mnie wystarczą Lemurianie, UFO i dinozaury - czyli RPGowe mięso. ;) Zajrzyj na Tubę - są tam jego wywiady (link do pierwszej części):

http://www.youtube.com/watch?v=JJU2cp1XbjQ&feature=related

Key-Ghawr pisze...

Szagma rules. Gdzieś w necie natrafiłem na odcinki ale to było dawno temu. I po francusku :(. Jak odnajdę dam znać. Jednak największy sentyment z kreskówek tamtego okresu mam do japońskiego serialu Sindbad (chyba zwało się to w oryginale "Sindbad no boken").

Anonimowy pisze...

Manga w PRL 80's przebijała chyba Bolka i Lolka. Więcej gadżetów było z Mają czy własnie Sindbadem - reklamówki, gumowe torebki na sznurkach, kalkomania i naprasowanki. No i Star Wars z figurkami o ruchomych kończynach i nieruchomych kończynach + plastikowe bronie osobno. ;)