1 maja 2010

Nowy sandboxiarz

Po kilku miesiącach przygotowań, Kuglarz ruszył ze swoim sandboxem. Rozgrywka jest to dość pulpowa [w zasadzie eklektyczna ;)], w komicznym stylu, autorskim / free-formowym settingu i na zasadach Savage Worlds. System SB, z tego co pamiętam z naszej mailowej / komciowej korespondencji, a który promowałem na Inspiracjach i wcześniej, pochodzi (z grubsza) z produktów Judges Guild. Oba raporty można przeczytać na blogu Kuglarza (#1 i #2).

Ostatnio nawijaliśmy ze Smartfoxem o specyficznych motywacjach postaci graczy w sandboxie i wkrótce (po świątecznej przerwie) pojawi się na Inspiracjach artykuł o różnych archetypicznych postawach awanturników pasujących do tegoż sposobu grania w RPG. Dodatkowo, wraz z Albino, siedliśmy do napisania krótkiego (acz kompletnego) settingu SB. Jest to exemplum tego, jak w 5 minut tworzy się od podstaw tło rozgrywki ze wszystkimi elementami potrzebnymi do improwizacji i free-stylowej gry (poza tabelami, abstraktami, etc - wszak to nie jest część settingu, a samego systemu SB). Tyle mniej więcej zajmuje stworzenie settingu na potrzeby "weird" SB i, serio, każdy może coś takiego wyprodukować za każdym razem, na nowo przed każdą sesją. Nie widzę potrzeby pałowania się grubymi podręcznikami opisującymi czyjeś wypociny, które i tak nie zagrają w 100% w każdej grupie lub sensu w przywiązywaniu się do jednej scenografii / konwencji, ograniczającej imaginację poprzez przywiązanie do zbioru "cech gatunkowych". Do It Yourself & Products of Your Imagination (motto retrogamerskie oraz cytat ze Srebrnej Ery TSR).  

6 komentarzy:

kuglarz pisze...

Dzięki za podlinkowanie, choć te raporty to bardzo skrótowy opis doświadczeń z sandboxem.
W każdym bądź razie "świat" tworzy się absolutnie poza moją kontrolą. Dlatego tyle siedziałem nad tymi tabelami. Jest tam wszystko co lubią gracze no i ja. Efekt - bawimy się przednio :)

W ciągu kilku dni zrzucę tabele do wygodnego pliku html i podwieszę na stronie. Może się komuś przyda.

Anonimowy pisze...

Trochę mało Amazonek, chainmail bikini i nieskończonej amunicji w magazynkach / kołczanach. ;)

kuglarz pisze...

No właśnie w tej kwestii panuje realizm... może szkoda :/

smartfox pisze...

Może czas Ojcze zebrać się i napisać wspólny artykuł? Nasze dywagacje sporo dały, czysto praktycznie. Sprawdzam wiele pomysłów "w paraniu". Wedle osobistych doświadczeń okazuje się, że motywacja BG to podstawa. W chwili obecnej wgryzam się w oba suplementy, które wyszły do HEXa plus łykam wszystko, co w jakiś sposób ma cokolwiek wspólnego z "gold pulp era".
Inspiracji multum.

Powtórzę się, warto zebrać wspólne doświadczenia i oprzeć to o dokonania pulpowe na niwie literatury i filmu.

Pozdr

Anonimowy pisze...

Zebrać w sensie wydać "Graj Se Sandboxem"? ;D Aż takim samarytaninem nie jestem. No a co do wspólnego arta, wiadomo że można i się da. Zarzuć jakiś szkielet, wyślę do Keya, może Cadrach lub Paladyn coś dopiszą. Może być całkiem ok.

Pozdrówka

kuglarz pisze...

Wrzuciłem kolejny wpis i tabele z których korzystam.
http://kuglarz-spamuje.blogspot.com/2010/05/sandbox-tabele.html

Może się komuś przyda.