28 czerwca 2010

Cztery Rasy #3


Przedostatnia z ludzkich ras, rustykalni Balgowie. Tym razem pełniej osadzeni w mojej nowej kampanii fantasy, mniej w realiach historycznych. P. S. Dzisiejsza polecanka: Dwa wpisy blogerów o sandboxie: raport Kuglarza oraz spory background i mapa Paladyna. Podziękowania dla Pana A. Przystojnego za pimp naszego bloga na Polygamii!

Balg (pot. Pastuch)
Balgowie to niewysocy ludzie o białej skórze, ciemnych oczach i włosach. Gdyby nie fakt, że ich średni wzrost to 160 cm, brani byliby za karły. Typowy Balg ma korpulentną budowę ciała, pyzatą twarz i duży, zwykle czerwony nos. Mężczyźni i kobiety ubierają się standardowo w surduty, kolorowe spódnice, niskie buty, a swoją garderobę lubią przyozdobić skromną klamrą lub broszą. O każdej porze roku noszą na głowie różnego rodzaju czapki o dość nietypowych kształtach – zawsze w kolorze obecnej pory roku.

Struktura Władzy: Rada Balg → Burmistrz → Wójt.

Kultura: Balgowie to spokojny ludek, który wchłonięty został do Imperium, ale cieszy się sporą autonomią i łączy go z Bretonami tradycyjny pakt pokojowy oraz ożywiona wymiana handlowa. Pastuchy słyną z wyrobu różnego rodzaju serów oraz z hodowli pięknych kwiatów. Z obu rzeczy są bardzo zadowoleni, bo tylko oni są na tyle cierpliwi, by je wytwarzać. Kiedy mężczyzna osiąga wiek nastoletni, zazwyczaj żeni się i żyje ze swoją żoną do końca. Cenią sobie ciepło domowego ogniska, dobre stosunki z sąsiadami oraz urodzaj i dostatek. Jedyny kult, jaki wśród nich występuje, to religia Praw Natury. Ich rodzimą mową jest Hoch-Balg, ale wielu z łatwością posługuje się innymi językami sąsiadów. Spokojny tryb życia obniżył ich siłę (STR 3D6-1), ale wzmocnił poczucie harmonii ze światem (POW 2D6+6). Kapłani natury są jednymi z najlepszych na świecie, ale są nie za bardzo skorzy do nauki swoich tajników. Prawo jest dość łagodne, a za najcięższe zbrodnie, winny musi do końca swego życia odpłacać się pracując dla ogółu: np. wyrąbując lasy, w kamieniołomach lub w stoczniach. Balgowie są osiadłymi kupcami, i poza wymienionymi towarami, handlują także kiepskiej jakości (ale tanimi) statkami i łodziami. Każdą wsią rządzi wójt, a miastem burmistrz. Wszyscy oni podlegają oligarchicznej Radzie Balg. Kraj Balgów wyjątkowo upodobali sobie kupcy z całego cywilizowanego świata, przez co handel i troska Imperium o spokój w tej krainie wzrosły w ostatnich latach.

Broń i Zbroje: Brak odpowiedniej zaprawy i osiadły tryb życia spowodował, że Balgowie nie poświęcają zbytniej uwagi na ćwiczenia w wielu rodzajach broni. Ich tradycyjną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie wiedzą o jakiejkolwiek walce, jest ta, dotycząca posługiwania się ręcznymi kuszami. Każdy Balg zna tą broń bardzo dobrze - w młodym wieku przechodzi krótkie szkolenie milicyjne i, w razie kłopotów, umie się nią biegle posłużyć. Balgowie nie lubią i nie mają powodu nosić ciężkich zbroi. Pokolenia egzystencji z serdakiem na plecach, oduczyły ich używania metalowych puszek. W razie potrzeby zakładają pofarbowane na niebiesko przeszywanice i zbroje skórzane. Powiadają, że raz na sto lat, najbardziej utalentowany ogrodnik, potrafi wyhodować Kwiat Wieku.

Kwiat Wieku: Roślina ta jest w stanie komunikować się mentalnie z opiekunem, a także z istotą, której została przez niego dobrowolnie podarowana. Kwiat ostrzega w myślach przed niebezpieczeństwem – identycznie jak zaklęcie Maga, Danger Sense na 1 poziomie. Żywotność kwiatu zależy od jego traktowania i wynosi od 7 dni, 7 miesięcy do 7 lat.

Tradycyjne Umiejętności i Zawody: Balgowie preferują zawody tradycyjne dla ich nacji: Artist, Clerk, Craftsman, Farmer, Lawman, Merchant, Pilot, Servant, Teacher. Tworząc postać Balga, należy dodać +20% do bazy dwóch wybranych umiejętności z poniższej listy: Bargain, Appraising, Teach, First Aid, Knowledge (Animals), Spot, Knowledge (Nature), Etiquette, Craft (2 do wyboru).

Startowa Reputacja: Negatywna 1D2; Pozytywna 1D6. (Tu zastosowałem opcję BRP, Allegiances)

2 komentarze:

kuglarz pisze...

http://kuglarz-spamuje.blogspot.com/ zasłużyliście na lansik w boxie AdTaily :)
Pięknie się ten button komponuje z moim layem XD

Anonimowy pisze...

Ładne Zeppeliny zawsze się dobrze wpasują. ;) Dzięki jeszcze raz. :)