16 sierpnia 2010

BRP: ElfQuest 1E

ElfQuest to kultowy komiks z lat 70-tych, który został zaadoptowany do Basic RolePlaying w połowie lat 80-tych. System, 2 podręczniki wydane w zgrabnym boxie,  nie zdobył takiej popularności, jak CoC, RQ i Stormbringer, ale warto o nim przypomnieć, bo dostępne są na sieci (chyba) wszystkie albumy komiksowe z tej serii. Free & legalnie - tutaj. Sama gra jest przystępnie napisana, a setting jest bardzo ciekawy (przy czym nie jest to "etnoświat" w stylu Gloranthy czy Pendragona). Zasady oparte są w dużej mierze na Stormbringerze, z nowym ujęciem magii, szczegółowym opisem rasy elfów i ich plemion, etc.Zastosowane opcje BRP są proste (Strike Ranks nieco zamulają starcia), ale bardziej złożone niż w CoC (Hit Locations, bazowe wartości skilli zależne od cech). Lista umiejętności jest znacznie uproszczona (19 sztuk + miejsce na kilka mocy), a całość nie jest specjalnie "heroiczna" - posługując się kategoriami z Basic RolePlaying, poziom kampanii ElfQuest to Normal.

Tworząc elfa z określonego plemienia (które są czymś w rodzaju podras), gracz otrzymuje różne premie do atrybutów (nie ma EDU) oraz do niektórych, bazowych wartości skilli. Dodatkowo, wyszczególniono po kilka broni swoistych dla wybranej grupy. Oprócz elfów, innymi rasami grywalnymi są ludzie, Preservers i trolle - każda z pełnym opisem miejsca w kampanii ElfQuest. Ludzie to prymitywy rodem z Epoki Lodowcowej, trolle to ksenofobiczni druciarze, a Preservers są czymś w rodzaju małych, skrzydlatych faerie, plujących warpstuff - wydzieliną, która konserwuje wszystko, co pokryje (w tym istoty żywe).

Magia elfów oparta jest na różnego rodzaju energii / żywiole, a czary podzielone są ze względu na rolę pełnioną przez elfa w społeczeństwie i określone plemiona. Całość działa na bazowym systemie magii, znanym z innych inkarnacji BRP. Zaklęcia podzielono w dwie grupy: Telekineza (wpływanie na fizyczne aspekty świata) oraz Telepatia (wpływanie na psychiczne aspekty świata). Sporo uwagi poświęcono także więzi łączącej elfa z totemicznym zwierzęciem (chowańce).

W podręczniku Worldbook, Perrin dodał sporo zasad przydatnych w sandboxowaniu oraz bogaty wybór fauny i flory świata. Zasady są bardzo podobne do basicowych Spot Rules. Sporo z tego stuffu przypomina nieco Gloranthę pod względem szczegółowości i warstwy mitologicznej. Całość kończą trzy scenariusze, słowniczek terminów z uniwersum ElfQuesta, fajna mapa świata, broszura z przykładem rozgrywki oraz zebrane z podręczników tabele.

Oprawa graficzna jest doskonała - są to obrazki i paski komiksowe oryginalnych twórców (Wendy i Richard Pini), którzy czynnie uczestniczyli w powstawaniu podręcznika. Gra przeznaczona jest dla kogoś, kto szuka uproszczonego BRP (np. w stosunku do RQ), ale nie aż tak prostego, jak Call of Cthulhu. Dla kogoś, kto lubi ten komiks oraz kogoś, kto lubi fajne i oryginalne settingi - pod tym względem, jest to dobra adaptacja komiksu do RPG.

Minusem jest jednakże "wąskość" settingu - nie da się zbytnio poszaleć z tą dookreśloną konwencją. Bez znajomości komiksów da się grać, ale bez chaosiumowych dodatków (nielicznych i słabo dostępnych; np. ElfQuest Companion), dość szybko stanie się to prostą łupaniną fantasy.

8+/10

Brak komentarzy: