3 sierpnia 2010

RuneQuest: Kult Obrońców Pala #1

Rzeczywistość po raz kolejny okazuje się doskonałym źródłem inspiracji. Tym razem do chaosiumowego RuneQuesta I-II. Poniższy opis osadza Kult Obrońców Pala w oryginalnym secie Stafforda (Glorantha) i korzysta z szablonu opisowego Kultów, zamieszczonego w dziele Cults of Prax tegoż pana i S. Perrina.1. MITY I HISTORIA
Kult Obrońców Pala opiera swoją wiedzę o wszechświecie na kilkudziesięciu zwojach, które zostały odkryte w 1250 roku przez uciekające plemię Czystego Konia w Smoczej Przełęczy. Powiada się, że było ich więcej, ale posłużyły jako papier użytkowy i ocalało tylko kilkanaście tekstów. Historycy Kultu twierdzą, że to właśnie cudowna moc tych zwojów doprowadziła barbarzyńców do przeistoczenia się w zorganizowaną i osiadłą społeczność Grazelanders.

Przedświt
Na początku było coś, ale to coś nie było samo, bo było u kogoś innego. Z tego czegoś, ów ktoś, kto to posiadał, zaczął tworzyć Genertelę i później cały Płaski Świat.

Poranek
Na końcu tego aktu, ktoś, który posiadał owo coś, postanowił stworzyć Człowieka. Zwoje są w tym miejscu niejasne i opisują zaawansowane procesy biochemiczne oraz wykorzystanie potężnej magii zawartej w czymś, co dziś przypomina mały zestaw dla początkujących Alchemików. Eksperyment był dość nieudany i prymitywny człowiek zeżarł coś, czego jeść nie powinien i musiał się ewakuować z miejsca zwanego Jeden.

Życie Po Śmierci
Tylko człowiek, jako Wybraniec kogoś, kto u pradziejów posiadał owo coś, otrzymał w środku siebie małego stworka, który po obumarciu ciała nosiciela, wydostawał się i szedł albo do pustego, szarego miejsca, w którym siedziały inne apatyczne stworki, albo wracał do Jedenu i tam spędza miło czas na jedzeniu, piciu i kopulacji z ziomkami. Gdzie stworek idzie, zależy wprost od ilości ocalonych pali, głośnego śpiewu i wypitej herbaty.

Runiczne Powiązania
Ktoś, który posiadał coś i stworzył człowieka, nie jest powiązany z żadnymi konkretnymi runami. Wyznawcy uważają, że siedzi on w każdej runie - cichy, niepozorny i w ogóle się nie ujawnia, bo jest nieśmiały. Jego obecność odkryto nie w runach, a w idealnie prostym kawałku drewna, na których Imperium Księżycowe wieszało buntowników z podbitych prowincji cesarskich.

2. NATURA KULTU
Powody Istnienia
Głównym powodem istnienia Kultu Obrońców Pala, jest głośne krzyczenie i akcje wywrotowe przeciw usuwaniu przydrożnych pali, na których powieszono przestępców Imperium. Tak naprawdę, dzięki takiej działalności był to raczej Powód Wyginięcia, ale po 1610 roku i podbiciu Pavis przez Księżycowe Imperium, w przypływie dobrego humoru cesarscy gubernatorzy uznali te akcje jako niegroźne, lokalne psikusy.

Pozycja Społeczna I Polityczna
Do kultu należą zazwyczaj starzy ludzie, którzy poświęcili każdą swoją myśl i czyn temu, który miał coś oraz obronie używanych pali. Nie mają żadnej siły politycznej, ale potrafią zatamować ruch na kilka godzin, co ma wpływ na samopoczucie obywateli Cesarstwa.

Preferencje I Ansy
Obrońcy Pala preferują własne towarzystwo. W wolnym czasie uwielbiają strugać małe (i wielkie) pale. Nie cierpią wszystkich spoza własnych szeregów, a nawet własnych kapłanów. Dla rozrywki, gdy nie ma żadnego uciskanego pala, okładają się pałami, albo pielgrzymują w rożne dziwne miejsca.


3. ORGANIZACJA
Hierarchia Międzykultowa
Komórki kultowe kontaktują się między sobą za pomocą swoich przywódców (Stake Masters). W razie potrzeby, szybko przybywają w jedno miejsce i skutecznie blokują. Poza solidarnością w chwili zagrożenia, Obrońcy Pala często spotykają się na herbatce i wspólnych śpiewach gdzie popadnie.

Hierarchia Wewnatrzświątynna
Tutaj nie ma żadnych niuansów. Na czele jednostki kultowej stoi przywódca (Stake Master). Wykonuje on wolę potężnych Kapłanów (Stake Priests) podporządkowanych najwyższemu z nich, Muchomorowi z mistycznego miasta Uń-Tor. Mistrzom Pala przewodzi ktoś zupełnie niewielki i niezauważalny - podobnie jak ten, który posiadał coś. Różni go tylko to, że jest cholernie jadowity i świeci w nocy.

Centrum Mocy, Święte Miejsca
Centralnym miastem kultu, jest miejsce zwane Uń-Tor. Z niego to płyną potężne fale trafiające do kultystów. Uń-Tor leży niedaleko Pavis, ale jest tak małe, że nikt go nie widzi. Podobnie sprawa ma się z różnymi miejscami pielgrzymek kultystów. Niewidzialny przybytek Liszaj, nie większa niż główka niemowlaka, Ciemna Górka Częstochora, etc. Referee powinien stworzyć w Smoczej Przełęczy co najmniej 7 takich miejsc, albowiem jest to liczba święta.

Święta i Główne Ceremonie
Wielość świąt, uroczystości i lokalnych obrządków jest tak ogromna, że sami Obrońcy Pala nie mają często pojęcia, co się święci. Każdy rytuał odprawiany jest poprzez głośne śpiewanie i wymachiwanie wystruganym własnoręcznie symbolem Kultu. Imperium Księżycowe musi często reagować siłą, gdyż kultyści nie uznają ciszy nocnej.

4. CZŁONKOSTWO
Wymagania Wstąpienia
50 lat+; donośny głos; zdolności aktorskie. Dodatkowo, każdy adept musi przejść Test Zimnego Pala. test polega na tym, że kandydatowi pokazuje się różne śmieszne obrazki z Zimnym Palem na pierwszym planie - jeśli się roześmieje, odpada.

Wymagania Przynależności
Głośne śpiewanie; obrona pali; szerzenie terroru wśród Skrytych Palożerców.

Materialne Korzyści
Bycie w grupie; podczas akcji: kubek herbaty co godzinę

Umiejętności
Grapple (Stakes) +10%; Performance: Act +10%; Oratory +10%

Magia Bojowa
Stronnicy Kultu Obrońców Pala posługują się tylko czarami opartymi na dźwięku.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

O.K. - Czyżby TO Cię zainspirowało? :)

Anonimowy pisze...

To trochę zbyt brutalny Kult. ;)