10 września 2010

[BRP] Dinozaury w RuneQuest

Opisując wielkie gady Gloranthy, Greg Stafford (w sobie właściwym, religioznawczym / antropologicznym stylu) wpasował je i powiązał z bogatą sferą mitologiczną i biologiczną świata. Czytając jego tekst w Dragon Pass (i nie tylko), od razu stwierdziłem: "Dinozaur jaki jest, każdy widzi - co tu opisywać?". Po raz kolejny Mistrz Ceremonii namieszał udowadniając, że pierwotna wizja RQ i Gloranthy nie ma sobie równych pośród "barokowych" etnoświatów RPG (z wyłączeniem Tékumel - ale przecie to świat do podziwiania, a nie grania).


Dinozaury to spaczona rasa smoków. [...]

Trachodonty rodzą się z uszkodzonych jaj. Te zimnokrwiste gady są karłowate i zniekształcone. Potrafią posługiwać się magią.

Brontozaury powstają w chwili, gdy młode Dragonewts próbują postarzyć się magicznie, by stać się smokami. W rezultacie zmieniają się w te niemagiczne gady, które są niemalże całkowicie odporne na magię.

Triceratopsy są rezultatem krzyżowania się Dragonewts i trachodontów. Celem takich praktyk, jest stworzenie gada o wysokich zdolnościach bojowych.

Pteranodony pochodzą od powyższych gadów, które uzyskały świadomość swojego wypaczenia i zaczęły poszukiwać drogi do oczyszczenia. Istoty takie zamykają się w naznaczonym i specjalnie pielęgnowanym, magicznym jaju, po czym wylęgają się jako pteranodony. 


W spokojniejszej części bagien żyło duże stado dinozaurów, których wysoka odporność na magię chroniła gady przed wpływem Delicti [wampir i nekromanta; prawdopodobnie Evil Duck - O. K.], dopóki pozostawały one w obrębie bagna. Drużyna napotyka triceratopsa i kilka trachodontów, żujących spokojnie soczyste trzciny. Zaskoczeni niecodziennym wyglądem napotkanych istot, nie zauważą z początku dziwnego (czyt. wielkiego) trachodonta, stojącego tuż obok nich. Kiedy go ujrzą, ten zaskoczy ich przemawiając w ludzkim języku i ostrzeże przed aktywnością Księżycowego Imperium na bagnach. Później opowie awanturnikom swój ulubiony dowcip. Samce wyznają Maran Gora, samice Lokomal [Sandy Petersen napisał kiedyś, że bóg i bogini mogą być dwoma aspektami jednego bóstwa - O. K.].

Awesome. :)

Brak komentarzy: