4 czerwca 2011

Back To Planescape: Nieopisywalne


W kilku wczesnych Dragonach (#13 i #20) znalazłem kilka artykułów, które stały się dla Gary'ego inspiracją do losowego tworzenia wyglądu i cech istot z Otchłani, Tartaru, Hadesu, Gehenny i Dziewięciu Piekieł (#23). Oczywiście, obok generatora mutantów Jima Warda z oryginalnej Gamma World i tabel z suplementów Judges Guild.


Rzecz prezentuje się znakomicie – daje oryginalne i groteskowe efekty. Dobrze oddaje chaotyczną naturę i wygląd demonów oraz odwiedzanych przez nie planów. PC nigdy nie wiedzą z czym mają do czynienia, jak silne to coś jest i czy aby na pewno jest to demon / diabeł. Wcześniejszy koncept demonów i diabłów z Eldritch Wizardry, który został rozwinięty w oficjalny lore AD&D w Manual of Planes, przegrywa z ideą kompletnego chaosu (czyt. losowania). W przypadku diabłów z Nine Hells coś takiego nie jest na miejscu – tam musi być wszystko poukładane, istoty posegregowane i opisane na modłę średniowiecznych pism teologicznych. W Otchłani, i tym podobnych światach, powinno być straszno i dziwnie jak na pracach Boscha albo symbolistów. Pomimo że demony też mają hierarchię (w O/A D&D są posegregowane wg Typu), to te klasyczne gotowce były przeznaczone do wykorzystania w przygodach na Prime Material Plane. Łatwo sobie wyobrazić jak monotonna byłaby Abyss tylko z takim zestawem istot podczas ekspedycji wędrującej po kilkunastu z jej 666 poziomów.

Dziś tego typu rzeczy jest pełno – czy to w podręcznikach, czy w sieci, więc każdy znajdzie jakiś klon generatora demonów Gary'ego, ale polecam oryginał, bo oparty jest nie tylko o klasyczną planologię, ale generuje także staty losowanej istoty do AD&D. W Planescape powinien się  sprawdzić bardzo dobrze i chociaż w Otchłani (z tego co pamiętam i wedle dodatku Planes of Chaos) nie ma za wiele tak pokręconych tworów Chaosu, nic nie stoi na przeszkodzie wykorzystać pierwszoedycyjny materiał, bo jest w pełni kompatybilny z 2E pod względem planologii jak i mechaniki.

3 komentarze:

Darcane pisze...

Good point z tą Otchłanią. Muszę nad tym pomyśleć u siebie, jeżeli wprowadzę ją do kampanii. ;)

Gonzo / Ancestor pisze...

Jakiś link do zegranego materialu tego generatora istnieje? Czy na wlasna reke szukamy Dragonów?

Matt pisze...

O tu jest przykładowy link, choć chyba nie ma nic wspólnego z Gygaxem: http://www.happygoat.org/conceptdesign/conceptdesign%20html%20ver/summon/index.html