25 września 2012

Alterterra #2: Zajawka

Krótka wstawka z fragmentu kampanii Alternatywnej Ziemi w systemie Legend w znanym czytelnikom Inspiracji stylu Anaborii. Poniższy opis dotyczy kultury Negro, zamieszkującej tropikalną wyspę na Bałtyku. Btw. Aztecy (Aztlanie) właśnie odkryli Europę i mordują białasów. ;)Cztery klany barbarzyńców (Lud Psa – Mukuli; Lud Świni – Mulani; Lud Oposa – Mukasi oraz Lud Iguany – Mukubasi) powtarzają od wieków stary mit o genezie ich plemion:

Dawno temu wyszły z podziemia cztery zwierzęta: iguana Mukuba, pies Mukula, świnia Mulasi oraz opos Mukwasi. Po wyjściu na powierzchnię, istoty te były głodne i każda z nich zaczęła szukać pożywienia. Najszybciej i łapczywie posilił się pies Mukula. Zrobił to jednak nierozważnie: zjadł owoc noku, będący odchodami Tslugha. Pies stał się więc sługą, a jego ludzkie plemię (Mukuli) składa się z plebsu i żebraków. Nie lepsza była świnia Mulasi. Ryjąc niecierpliwie w ziemi, wykopała kość leśnej świni i ją pożarła. Wzbudziło to niesmak wśród innych zwierząt, nawet psa. Potomkowie Mulasi (Mulani) to dzicy i niezbyt godni zaufania nekromanci (wróże rozmawiający z duchami zmarłych oraz wróżący z wnętrzności martwych istot) o skłonnościach kanibalistycznych. Wolniej i rozważniej posilił się opos Mukwasi. Dobierając odpowiednie trawy, liście, szyszki i owoce krzewów, zjadł syty i zdrowy posiłek. Jego potomkowie, Mukasi są znakomitymi rolnikami, leśnikami i zielarzami. Mukuba, najwolniejsza ze wszystkich zwierząt, długo szukała pożywienia i niczego nie znalazła. Tracąc siły w wielkim słońcu, iguana ostatkiem sił wyrwała sobie serce i je zjadła. Zginęła i jednocześnie odrodziła się w sobie i przez siebie. Potomkowie tego zwierzęcia, Mukubasi, to silne rodziny, wydające na świat największych wodzów oraz mistyków. Są elitą wśród klanów Bliźniaczych Wysp. Przewodzą pozostałym plemionom do dziś.

Mit ten ma istotny wpływ na życie wszystkich ludzi, nawet białych osadników. Dla bezpieczeństwa i zachowania pokoju z Czterema Plemionami barbarzyńców, Bałtowie – na wzór dzikich plemion – nie zabijają psów, oposów, iguan oraz dzikich świń. Domowe odmiany, osobniki chore lub niebezpieczne nie są objęte tą formą uszanowania tradycji plemiennej. Każde z tych zwierząt postrzegane jest przez natywnych wyspiarzy jako święty przejawy Zwierzęcia – Założyciela. Żadne z nich nie jest zabijane lub hodowane w szałasach. Mulani preferują ludzkie lub małpie mięso. Dozwolone jest spożywanie ich odpowiedników:

OPOS → krowa / byk hodowany przez Bałtów.
IGUANA → inne jaszczurki, węże i płazy.
PIES → małpy lub koty.
ŚWINIA → świnie hodowane przez Bałtów.

Hodowlane zwierzęta kupowane od białych ludzi traktowane są jako obce i nie mające nic wspólnego z ich mitycznymi odpowiednikami. W czasach wielkiego głodu, zarówno Bałtowie jak i Cztery Plemiona łamią te zasady i jedzą wszystko to, co upolują.

Brak komentarzy: