28 stycznia 2015

Whitelion: Czarny Król

Na naszych sesjach OD&D często pojawiały się pytania o Czarnego Króla. Wicekróla, by być akuratnym. Nigdy nie miało to większego znaczenia, więc Sigvald nie pojawiał się in person na sesjach. Jednak bez niego Whitelion pozostawał niepełny. Czarny Król zamieszkuje południowowschodnią część Królestwa Lwa. Na mojej stareńkiej mapie jest to Fort Irda, pilnujący tamtej części Bariery. Obecnie, pod wpływem roguelike'a Demise przerobiłem fort na pełnoprawne miasteczko na zboczu ogromnego, wygasłego wulkanu. Pod nim rozpościera się Underworld z opisanymi i rozrysowanymi 8 levelami i miejscem na kolejnych milion. Większość dodatków (tablica ogłoszeń, skup stworów, szkolenia na przejścia o level, etc.) zaczerpnąłem z tej właśnie gry i stosuję tylko w tym miejscu - taki lokalny koloryt.Wielka góra (Stary Szczyt) to wygasły wulkan. Mieści w sobie ogromny kompleks podziemi, w którym podobno mieszka Bezimienny Władca. Miasto Irda, wybudowane nieopodal szczytu, ma pilnować, by sługi Zła nie wyległy na świat poniżej. Spełnia także bazę wypadową dla wszelakiej maści awanturników, chętnych na wypady w głąb góry. W mieście dostępnych jest kilka obiektów:

Gildie – oferują szkolenia [200 gp / LVL] i dostęp do bibliotek i zasobów miasta.
Karczmy (Bar Akuda oraz Bar Tosha) – nocleg (5 gp / miesiąc) i jadłodajnia. Plotki kosztują 1D6 gp. Tablica ogłoszeń – zadania mieszkańców miasta. Zwykle odnalezienie przedmiotu lub zabicie potwora. Kostnica (Pensjonat) – wskrzeszanie zmarłych Awanturników [1000 gp x LVL]. Zwierzyniec (Kurioza & Precjoza Pana Pawiana) – skup sprowadzonych potworów [10 gp x HD]. Depozyt (U Ali Ora) – złoto, które dziedziczą Relatives – opłata miesięczna wynosi 1 gp. Sklep z ekwipunkiem (Ostatnia Strzała) – skup, sprzedaż i identyfikacja [100 gp]. Zamek Wicekróla (Barbakanum) – można tu powziąć ważniejsze zadania. Książę Garrick, syn Czarnego Króla Sigvalda, rządzi w jego imieniu miastem i zbiera co miesiąc podatek od śmiałków w wysokości podręcznikowego Upkeep.

Wicekróla brak - zapuścił się do Podświata i do dziś nie wrócił. ;)

6 komentarzy:

smartfox pisze...

Precjoza pana Pawiana. Zamiecionym :)

van pisze...

Jaka piękna okładka :-)

Key-Ghawr pisze...

Coś słabo ten Pan Pawian płaci. Za smoka 10HD tylko 100 sz?

Ojciec Kanonik pisze...

A za ścierwo niskopoziomowe 10 gp. Raczej o tym myślałem, bo lepsze trudniej w OD&D zawinąć z lochów, więc i nacisk przechodzi z radosnych łapanek w uważniejszą eksplorację. A smok to wedle zasad subdue z Monsters & Treasures.

@van
Piękna i prawdziwa odkąd pamiętam do dziś. ;)

Key-Ghawr pisze...

Czy w tym sklepie identyfikują metodą prób i błędów? W OD&D nie ma czaru "identify"...

Btw. Fort wygląda na tyle ciekawie, że chyba mój "Pająk" skieruje tam swe kroki przy okazji najbliższej sesji "niewiadomokiedy" :)

Ojciec Kanonik pisze...

Klasycznie - zwykłe magiczne rzeczy identyfikuje drużynowy M-U za pomocą Detect Magic. Bardziej złożone w sklepie. Potiony, rzecz jasna, po spróbowaniu - inaczej się nie da.