8 lutego 2015

Sorry, taką mamy Anaborię #1

W ostatnich miesiącach coraz częściej powracam do naszego [tzn. mojego i Albino] dziełka etnofantasy. Zarzucając kompletnie AD&D 2E, przełożyłem całość tekstu na BRP / Legend. Jak podejrzewałem i sprawdziłem empirycznie - zmiana wyszła na dobre. Jest więcej miejsca na etno, mniej na fantasy (np. vanciański system magii kompletnie leżał). Umieściłem ją w kampanii dedykowanej pod chaosiumowe d100 - Alterterra. W trakcie dwóch próbnych sesji 1/1 pojawiło się kilka istotnych, obyczajowych niuansów, na które nie zwróciliśmy z Markiem uwagi w pierwszym miejscu. Poniżej dwie rozwinięte na sesji kwestie. W następnej notce przekształcona struktura duchowego świata. Rezygnacja z AD&D / The Complete Barbarian's Handbook pozbawiła Anaborię pierwotnego modelu duchowego świata, zaprezentowanego przez TSR. Zastąpiłem go bardziej złożonym i przystającym do tych egzotycznych realiów.


Dziewictwo
O ile plemiona Hebanowego Dachu i M'Głowy nie przywiązują większej wagi do inicjacji seksualnej (poza   tradycyjnym  rytuałem z wykorzystaniem dwóch szczypt soli), o tyle w pozostałych regionach dziewictwo postrzegane jest jako stan całości  ludzkiego ciała. Jest to swego rodzaju dar, który kochankowie dają sobie nawzajem. Szamani  południowych krain wierzą, że człowiek oddający się po raz pierwszy drugiemu, obdarza go częścią siebie, pierwotną częścią swojego ciała. Tworzy to więź, która – chciana bądź nie –  istnieje aż do śmierci darującego. Jeśli dla obojga partnerów był to pierwszy raz, więź jest obustronna i głębsza. Oczywiście nie gwarantuje to trwałości związku i nie przeszkodzi w kolejnych kontaktach seksualnych. Jest to myślenie niemitologiczne, swoista próba abstrakcyjnego podkreślenia emocjonalnego charakteru tego momentu egzystencji. Nie wiążą się z  tym żadne dalsze rytuały, reperkusje czy ostracyzm. Jednostki wpływowe, możni, z rodzin wodzowskich lub szamańskich odbywają swój pierwszy raz w pobliżu Żółtego Tipi lub totemu (M'Głowa). Wśród rasy czarnej i czerwonej - na oczach współplemieńców, rzecz jasna (kategorię wstydu wśród wszystkich kultur opisano w podręczniku).

Sól
Rozwinięcie tekstu z podręcznika do Anaborii
Najważniejszą i najcenniejszą przyprawą na Anaborii jest sól, którą uzyskuje się poprzez spalanie określonego gatunku trawy, wodorostów z terenów podmokłych lub ze słonych źródeł i bagien. Bardzo rzadko z minerałów. Sól, poza rolą przyprawy i naturalnego konserwantu jest także ważnym składnikiem większości  rytuałów szamanistycznych – ma moc oczyszczania ducha szamana. Druidzi nie używają soli w celach rytualnych. Plemiona wykorzystują ją w przypisanych ilościach podczas określonych rytuałów.  Poniżej wymieniono typowe obrządki  wykorzystujące sól i, w nawiasach, ilość szczypt tej przyprawy, potrzebnej do ich poprawnego dopełnienia:  

NARODZINY (10), ŚMIERĆ (12), PIERWSZA MENSTRUACJA (6), PATSHAL (8), TATUOWANIE  (3), INICJACJA SEKSUALNA (2), WYPRAWA ŁOWIECKA (1), OWON (6), CHADAG (2), DZADA / BEZOAR (4), RYTUAŁ UCISZENIA (20). 

● Jeśli nie ma szamana, mogącego odprawić Owon nad ciałem zmarłego, duch zmarłego kręci się wokół ciała i chce doń powrócić. Kobiety muszą odstraszyć go płaczem, okrzykami i hałasami (8).
 
● Kruk - kapryśny i mądry. Zabicie go wymagana rytuału, by uniknąć gniewu jego ducha opiekuńczego (2).

● Obcięcie włosów kobiecie wbrew jej woli, to nieszczęście dla całej rodziny przez rok (2).

● Kiedy dinozaur lub niedźwiedź pije wodę ze strumienia, człowiekowi nie wolno się z niego napić przez kilka godzin (4).

● Anaborejczykom nie wolno pokochać i zaufać Amazonkom lub Hyperborejczykom (15).

● Nie wolno jeść padliny i czarno upierzonych ptaków (3).

● Biały ptak, który głośno skrzeczy, jest posłańcem śmierci (2).

● Jeśli skunks popatrzy lub obwącha jedzenie, staje się ono zatrute (1).

● Królik, przebiegający przez szlak, zwiastuje niebezpieczeństwo (1).

● Pierwszy pocałunek zakochanych powinien odbyć się przy nowiu księżyca, co zapewni im szczęście (1).

● Jeśli dwie kobiety nalewają napój z tego samego dzbanka – jedna z nich wkrótce zajdzie w ciążę (2).

● Jeśli kobieta ciężarna długo wpatruje się w księżyc, dziecko urodzi się łyse (2).

● Kąpiel w krwi dużego drapieżnika zapewnia potencję seksualną oraz odwagę (3).

● Jeśli młody wódz przewróci się podczas obejmowania stanowiska, oznacza to kilka lata głodu i ataków
drapieżników (8).

● Narodziny bliźniaczek i przeżycie obu zwiastują syty rok dla całego plemienia (5).

Brak komentarzy: