12 lutego 2015

Sorry, taką mamy Anaborię #3

Anaboria nie leży już, jak uważał Albino, w naszym świecie, tylko w świecie równoległym - Alterterra. Przynajmniej u mnie. Ziemia jest nudna i passe, najwyższa pora na równoległe światy. Poniżej opis Emiratów Saudi.
 

Nazwa   państwa   leżącego   na   pustynnym  kontynencie Atacama jest myląca, gdyż długowieczny Padyszach, Abdul XVII włada królestwem złożonym tylko z jednego emiratu (administruje nim Emir Muhammed) ze stolicą w Sankarze. W pradziejach faktycznie istniało wiele księstw, ale gaśnięcie linii dynastycznych Emirów skutkowało przejmowaniem i scalaniem bezpańskich ziem pod berłem zwierzchnich Padyszachów. W skład Emiratu wchodzą  dwa Szejkanaty pod wodzą  Szejka Al – Hakima oraz Szejka Machmeta.

Pustynne królestwo otoczone  jest nieprzebytymi  górami. Liczne oazy  i kilka wielkich  rzek umożliwiło śniadoskórym  ludziom, zwących się Saudami, sprawne zasiedlenie tych   niegościnnych stron. Rozwinęli oni wspaniałą cywilizację, opartą na złożonych normach etycznych, religijnym dualizmie i nauce. Obaj Szejkowie   rywalizują  o względy Emira  według tradycyjnych  zasad. Każdy stworzył po elitarnej grupie Szpiegów, którzy maja za zadanie przekonywać poddanych przeciwnego Szejka do przesiedlenia się na ziemie  drugiego. Obowiązuje tu ważna zasada. Szpiedzy nie mogą zabijać czy ranić obywateli, a jedynie Szpiegów  przeciwnej  strony. Pilnuje tego duchowieństwo, podległe bezpośrednio Padyszachowi. W razie przyłapania Szpiega na morderstwie lub biciu obywatela, zostaje on skazany, a kilka rodzin z Szejkanatu, prezentowanego przez przestępcę, zostaje przeniesiona do domeny   poszkodowanego szejka. Im więcej obywateli liczy Szejkanat, tym większe względy (i szersze strumienie złota) spotykają jego władcę. 

Emir co 10 lat zlicza populację kraju i składa Padyszachowi raport o prosperity obu podwładnych. Emir nie angażuje się w politykę wewnętrzną Szejków, ale pośredniczy w każdej sprawie, którą obywatele lub regionalni władcy kierują do Padyszacha. Pełnią też urząd ekonomów i statystyków Emiratów Saudi.  Mogą też decydować o podniesieniu statusu człowieka – z niewolnika na pełnoprawnego obywatela. Niewolnictwo, podobnie jak w Imperium Agharty, jest powszechne i najczęściej są to schwytani Negro, Romowie lub wyrzutki śniadoskórej rasy. Większość natywnych niewolników to przestępcy resocjalizowani przez kapłanów. Kara śmierci nie istnieje, a skazany za ciężkie zbrodnie trafia, w najlepszym razie, do ciężkich robót w kamieniołomach, bądź staje się niewolnikiem.  

Ostatnią reformą Padyszacha było wprowadzenie kar chłosty za lekkie przewinienia i obcięcie ręki za kradzież. Tylko kultura Saudi wspiera badanie dalszych regionów pustyni i finansuje wybitne jednostki naukowców, zwanych Adeptami Księżyca.Wcześniej, ziemie te zamieszkiwały nomadyczne plemiona dzikich kanibali. Zostali oni wycięci  w pień, ale ich plugawe dusze dały początek rasie Narbalów. Istoty te rodzą się wysoko w górach, w Czerwonej Głowie, zwanej Czatownikiem i jedzą ludzkie mięso. 

Inne stare rasy to impy (małe, złośliwe diabełki) oraz kobiety–czerwie. Kolebką tych stworów  jest niezbadana, głęboka pustynia. Najpopularniejsze podanie dotyczy Chichoczące Wiedźmy, kompletnie szalonej żonie poprzedniego Padyszacha Saudi, która  wynalazła mityczną Latarnię Świtu  (odpędzającą żywe trupy). Ma na imię Alhazreda, mieszka w oazie i służą je nieśmiertelni ludzie: Tahib Złodziej, Ahron Wojownik, Sibaoth Mag, Tomko Rycerz (ślężański rycerz spod Wałów Brzycha), dziki Rakha Łucznik oraz Sara Uwodzicielka. Grupa poszukuje ponoć legendarnego Eliksiru Nieśmiertelności, stworzonego   przed  wiekami i ukrytego na pustyn przez zapomnianego alchemika ze stolicy Saudi – Sankary. Kropla napój  potrafi wskrzesić każdą martwą istotę, przywraca  je kształt i zdrowie oraz czyni nieśmiertelną. Eliksir zrobiony jesze świętej wody rzeki Betulah i wciąż bijącego serca lwa z pustyni Atacama.
 
Mechanika: Tworząc Saudi, stosuje się bazowe zasady Legend. Dodatkowo  gracz dodaje swojej postaci po 5% do Culture (Own) oraz jednej z następujących umiejętności EvaluateDriveInfluence. Saudi ma dostęp do wszystkich zawodów.

Brak komentarzy: