2 kwietnia 2016

Vintage News

Przy okazji zapowiedzi Metamorphosis Alpha odświeżyłem stareńki tag Vintage Month. Zarzuciłem regularne pisanie newsowe lata temu, z chwilą przerostu (nad potrzebę) i wypaczenia zjawiska OSR. Dziś dodam jeszcze jeden post, sumujący inicjatywy oldschoolowe lub powiązane, jakoś tam, z retrogamingiem na naszym rodzimym poletku. Od najnowszych do najstarszych.

- Wolfgang Schwarzenatter zamieścił fajną, precyzyjną analizę przemian i wnioski z dochodzenia do staroszkolnej formy RPG. Analiza będzie dłuższa i pewnie można się spodziewać niedługo wystartowania kampanii SB w systemie Lamentation of the Flame Princess.

- Wydawnictwo k6 trolli potwierdziło wydanie polskiej edycji Metamorphosis Alpha i zamieściło okładkę do oryginalnej przygody Warda, The Long, Hard Mile.

- Bartosh RPG zamieszcza na YT (jest już kolejne nagranie) swoje eksperymenty z OD&D. Rozkręca się to powoli, ale zaczyna przypominać staroszkolną grę. Daje też wgląd w problemy, jakie mogą wyniknąć przy pierwszym zetknięciu z RPG lat 70-tych. Na YT jest jeszcze kilka podobnych inicjatyw (BECMI, B/X i Advanced 2E), ale nie linkuję ze względu na zawartość (np. uprawianie historii RPG w stylu: Gygax robił Advanced, a w tym czasie Arneson wydawał boxy do BECMI!). Zarówno pseudostaroszkolne sesje, jak i wiedza hobbystyczna ich autora są tragiczne. Strata czasu.

- Inne Światy to nowy blog - o sandboxie w Earthdawnie. Oel ma troche inne podejście do sprawy, ale łapie stare idee RPG i ma wyczucie tamtego stylu gry.

- Powrócił blog k20. Można na nim znaleźć różne narzędzia i pomysły na (około)staroszkolne (i nie tylko) granie.

Brak komentarzy: