5 listopada 2016

Dekalog Mappera

Czwarty z serii dekalogów, tym razem drużynowego kartografa w OS RPG. Artykuł uzupełniający: Mapper.

1) Papier to podstawa. Miej zawsze kilkanaście arkuszy A4 pod reką. Staroszkolne megapodziemia to nie nowoszkolne labiryntówki, szybko wyjdziesz poza jedną kartkę. W górę, w dół i na boki.

2) Zaznaczaj każde przejście w górę i w dół oraz cyfrę docelowego poziomu. To klucz do przetrwania, wytyczania trasy i szybszej wędrówki.

3) Zachowaj orientację. Jesteś przewodnikiem - jeśli się zgubisz, zgubi się cała drużyna. Jeśli masz problem z podawanymi przez Sędziego kierunkami NWSE, nanieś na mapę różę wiatrów.

4) Opisuj specjalne miejsca. Nie tylko zamknięte drzwi, teleporty, pułapki, sekretne przejścia czy niezbadane lasy, ale i istotne informacje, zagadki, skrótowe opisy oraz ważniejszych NPC-ów. 

5) Oznacz odnalezione leża potworów. To witalna wiedza, bez niej jesteście trupami. Nawet oczyszczone w końcu się zapotworzą.

6) Używaj kredek / flamastrów. Dzicz to kolorowe miejsce.

7) Zakreśl strefy kontroli zamków. Bez tego ryzykujecie niepotrzebne pojedynki i płacenie myta za przejazd dla barona. 

8) Korzystaj z magii. Jeśli system posiada czary umożliwiające określenie kierunku czy waszej lokacji na mapie świata, używajcie ich jak najczęściej. Zwłaszcza w Dziczy.

9) Wsłuchaj się w kroki. Słuchaj opisu Sędziego i nanoś miary na mapę: "5, 10, 15, drzwi na lewej ścianie, a 10 dalej skręt w prawo". To bardzo ważne.

10) Zostawiaj mapę po sesji u Sędziego. Jeśli ją posiejesz, jesteście w dupie. Jak zgubi ją Szef, skopiuje ze swojej mastermapy.

4 komentarze:

Robert pisze...

Dobre - jak i pozostałe części Dekalogu. Podeślę graczom, niech przyswoją. Póki co nasze lochy były raczej ubogie, ale na pewno się przyda.

Dałoby radę jakoś wyróżnić te dekalogi? Np. żeby linki pojawiały się gdzieś po prawej. Może zapisać jako pdf i wrzucić do boxa?

Pytanie techniczne - jakiej skali najlepiej używać w podziemiach? 1 kratka = 10 stóp (~3 metry)?

Anonimowy pisze...

Ok pomysł, dzięki. Zrobię PDF i dodam do BOXa. Jak będziesz chciał też coś tam sobie zachować - wyślij mi na maila.

Skala - zależy od tego, jak sobie zwizualizujesz lokację. Wielkość jest dość istotna taktycznie (szyk drużyny; więcej/mniej w rzędzie; długie / krótkie bronie, itd.) Ja stosuję zazwyczaj 3m (stopowa miara z podręcznika) i 5m (duże lochy).

Oel pisze...

Ojcze, właśnie się dowiedziałem, że MEN na wieść o Twoim nowym dekalogu wstrzymał druk podręczników. Już projektowana jest wersja, która uwzględnia także najnowsze zestawienie. Jak łatwo sobie wyobrazić, cała procedura będzie kosztowała społeczeństwo wiele milionów złotych. Możliwe, że w ogóle cała reforma szkolnictwa stanie pod znakiem zapytania. Następnym razem doradzałbym większą odpowiedzialność. :)

Anonimowy pisze...

Hehehe, dzięki :)