31 marca 2017

Back To Planescape: MC II - recenzja

Drugi bestiariusz do Planescape ukazał się już po odejściu Davida "Zeba" Cooka z T$R i ekipy zajmującej się tą linią. W zasadzie, od tego dodatku możemy mówić o rozwalaniu settingu przez kolejnych "wizjonerów". PS przestaje trzymać się przysłowiowej kupy i dupy. Niemniej, PS Monstous Compendium II jest rzeczą koherentną, przydatną i treściwą dla każdego DM tego settingu. Tym razem całość (łącznie z okładką) zilustrował niesamowity Tony DiTerlizzi.

Podręcznik wydany został w identycznym formacie, co poprzedni zbiór. Miękka okładka, 130 stron, oprawa graficzna pastelowa i brudna - właściwa dla linii Planescape. Wewnątrz znajdują się całostronicowe, kolorowe wstawki i rożne eksperymenty z układem tekstu i rysunków. Po typowym objaśnieniu kluczy opisowych mechaniki AD&D, dostajemy solidną tabelę spotkań przypadkowych, posegregowanych wg Zewnętrznych Planów i Outlands. Wszystkie istoty (prawie 100 sztuk) to mieszkańcy właśnie tych dwóch "miejsc".

Nowością, która od razu rzuca się w oczy, jest umożliwienie graczom stworzenia postaci wywodzącej się z kolejnej, egzotycznej rasy planarnej. W dodatku do klasycznych z podstawki AD&D i tych z podstawowego boxa Planescape Campaign Setting, bestiariusz otwiera możliwość pogrania aasimarem.

Na kartach dodatku wznowiono kilka z najstarszych planarnych stworów, np. astral dreadnought, balanea, dhour, hollyphant i inne, pamiętające czasy początków AD&D 1E i brytyjskiego Fiend Folio. Oprócz tego dodano kolejne "rasowe bloki" istot z szerszym opisem ich kultury, podtypami, a nawet nowymi, grywalnymi Sektami: eladriny, guardinale, incatifers, merkhants, potwory z legend, ragers, rilmani, kolejne typy tanar'ri i jeden yugoloth. Dodano także szczegółową deskrypcję takich "trademarków" Planescape jak kolcorośle, brzytworośle czy wspomniane wyżej aasimary.

Oczywiście, nie obyło się też bez zbędnych bzdetów, jak cytaty z wypowiedzi planarów, przepisy kulinarne i przerośnięte ściany tekstu z opisem ekologii stworów. 3/4 z tego jest kompletnie nieprzydatne dla kogoś, kto nie prowadzi Planescape'a, a chciałby wykorzystać PS MC II we własnych kampaniach AD&D. Tu przewaga leży po stronie MC8. Dodatek kończy indeks stworów z dotychczas wydanych podręczników do tej linii (podstawka, oba MC, Planes of Chaos i Planes of Law)

Dla fanów PS: 9/10
Dla fanów planologii AD&D: 6/10
Dla reszty ejdiendowców: 5/10

Brak komentarzy: