24 października 2017

Wał z palisadą i katapulta, czyli zaginiony cennik z Vol. III

Wertując stronice jednego ze starych printów OD&D (prawdopodobnie #5), natrafiamy na ciekawy ustęp, którego próżno szukać w ostatecznym, szóstym wydaniu 3LBB.

Jak wiadomo, w The Underworld & Wilderness Adventures (Vol. III) znajdują się m.in. zasady zarządzania domeną. W rozdziale o budowaniu zamków i twierdz (s. 20-22) znajduje się cennik poszczególnych elementów fortyfikacyjnych (donżon, most zwodzony, brona, bastion, barbakan itd.). Jednak w starym wydaniu dochodzi do tego jeszcze szereg innych możliwych inwestycji, które z jakiegoś powodu wyleciały z wersji końcowej (palisada, wał, fosa, katapulta, taran itd.). Z jakiego powodu? Kompletnie nie wiadomo. Wiadomo jednak, że tego typu aktywności były przewidziane przez Dave'a Arnesona, czego śladem są cenniki z kampanii Blackmoor, opublikowane w The First Fantasy Campaign.

W trakcie sandboksowej sesji gracze mogą wpaść na rozmaite pomysły (np. budowa fortu w środku puszczy), dobrze zatem mieć pod ręką chociażby orientacyjny cennik. Oszczędzi nam to główkowania, liczenia i szperania w historycznych opracowaniach tudzież innych grach (no chyba, że ktoś lubi sobie utrudniać życie). Jako że traduttore traditore, tekst przytaczamy w oryginale, wraz z zachowaniem oryginalnej pisowni:


Other Construction and Equipment Costs: 
Moat or Ditch: 180' long, 20' wide, 10' deep 2,000 G.P. [fosa lub rów]
Earth Works, as above 1,000 G.P. [szaniec]
Wooden Pallisade, 180' long 1,500 G.P. [drewniana palisada]
Wooden Building, 120' of outer walls, etc. as Stone Building 500 G.P. [drewniany budynek]
Light Catapult 250 G.P. [lekka katapulta]
Heavy Catapult 400 G.P. [ciężka katapulta]
Cauldron & Oil 50 G.P. [kocioł i olej]
Portable Covered Ram, Sow, etc. 1,000 G.P. [przenośny kryty taran]
Siege Tower, Green Hide Covered 2,000 G.P. [wieża oblężnicza, okryta niewyprawioną skórą]
Other items not listed can be built, and their price calculated by consulting the nearest comparison above.

Brak komentarzy: