24 października 2017

Wał z palisadą i katapulta, czyli zaginiony cennik z Vol. III

Wertując stronice jednego ze starych printów OD&D (prawdopodobnie #5), natrafiamy na ciekawy ustęp, którego próżno szukać w ostatecznym, szóstym wydaniu 3LBB.

Jak wiadomo, w The Underworld & Wilderness Adventures (Vol. III) znajdują się m.in. zasady zarządzania domeną. W rozdziale o budowaniu zamków i twierdz (s. 20-22) znajduje się cennik poszczególnych elementów fortyfikacyjnych (donżon, most zwodzony, brona, bastion, barbakan itd.). Jednak w starym wydaniu dochodzi do tego jeszcze szereg innych możliwych inwestycji, które z jakiegoś powodu wyleciały z wersji końcowej (palisada, wał, fosa, katapulta, taran itd.). Z jakiego powodu? Kompletnie nie wiadomo. Wiadomo jednak, że tego typu aktywności były przewidziane przez Dave'a Arnesona, czego śladem są cenniki z kampanii Blackmoor, opublikowane w The First Fantasy Campaign.

W trakcie sandboksowej sesji gracze mogą wpaść na rozmaite pomysły (np. budowa fortu w środku puszczy), dobrze zatem mieć pod ręką chociażby orientacyjny cennik. Oszczędzi nam to główkowania, liczenia i szperania w historycznych opracowaniach tudzież innych grach (no chyba, że ktoś lubi sobie utrudniać życie). Jako że traduttore traditore, tekst przytaczamy w oryginale, wraz z zachowaniem oryginalnej pisowni:


Other Construction and Equipment Costs: 
Moat or Ditch: 180' long, 20' wide, 10' deep 2,000 G.P.
Earth Works, as above 1,000 G.P.
Wooden Pallisade, 180' long 1,500 G.P.
Wooden Building, 120' of outer walls, etc. as Stone Building 500 G.P.
Light Catapult 250 G.P.
Heavy Catapult 400 G.P.
Cauldron & Oil 50 G.P.
Portable Covered Ram, Sow, etc. 1,000 G.P.
Siege Tower, Green Hide Covered 2,000 G.P. 
Other items not listed can be built, and their price calculated by consulting the nearest comparison above.

Brak komentarzy: