27 stycznia 2019

5 gotowych "miejsc specialnych" do OD&D

Wedle różnych porad ze starych podręczników, Underworld to bezkresne miejsce (niekoniecznie w całości pod ziemią - np. inne planety, plany). Miejsce w większości opustoszałe, z plątaniną korytarzy i opuszczonych komnat. Kluczową rolę w urozmaiceniu eksploracji stanowią spotkania losowe lub/i losowanie zawartości komnat, leż i skarbów w locie (zasady restocking dungeon są tutaj na propsie). W starych tekstach można napotkać coś, co nazywa się specjalnymi miejscami, określonymi z góry przez REFa. Polecam w tym miejscu zerknięcie do, np. Tegel Manor lub modułów Hargrave'a. Analogicznie do konstrukcji Wilderness. Bardzo dobrym pomysłem, w zasadzie fundamentalnym w takich lokacjach, jest zapewnienie graczom dobrego mindfucka (vide Tricks & Traps z Greyhawka czy wspomniane moduły Tkacza Snów). Specjalne miejsca nie powinny dominować owej szerokiej przestrzeni. Powinny być, podobnie jak sublevele, swoistą nagrodą dla PC za ich odkrycie. Poniżej kilka gotowców w formie, której używam do dziś.BAGIENNA SALA: Smród i opar, MV 1/3, na wysepce świątynia, żabi idol, pentagram z ciałem młodej kobiety ze sztyletem w dłoni (ghoul). Skrzynia z 5x poison potion, 5x woda św. Studnia z czarną cieczą – FONTANNA*. Ghoul: AC:6 MV:9 HD:2 HP:3 ML:9

KOMNATA ŚPIĄCYCH: 10 łóżek, 5 śpiących Awanturników obojga płci. Wyniesienie ich na zewnątrz – obudzenie i po 10 GP nagrody. Na tronie kukła króla. Ruszenie obrywa kawał sufitu: Hit 16 / -D6 HP.

CYBERSALA: Druty, panele, nisze, diody, jarzeniówki, druty. Aktywny cyborg. Skarb: kusza bezamunicyjna, wand / fireball (15), wand / cold (43). Cyborg: AC:5 MV:12/Fl HD:3 HP:8 [immune: poison/cold/disease/mind/fire]

SALA POSĄGÓW:  Wejście do niej odcina wszystkie drzwi metalowymi płytami (na 2x SL). Posągi kochanków w uścisku. Dotyk to 1 efekt / PC:
1 – Freez (ST/paralise): 12 HP, unieruchomienie na 3t
2 – Summon monster (Spotkanie losowe)
3 – Cure light wounds [1D6+1]
4 – Cure serious wounds [2D6+2]
5 – Polymorph / h [świnka morska]
6 – Sneez / day [-1 to-hit]

RADIOAKTYWNA KOMNATA: Przebywanie w niej 1 turę:
01 brązowe zęby
02 oczy bez tęczówek
03 brak nosa
04 uszy królika
05 zielona skóra
06 fluorescencja
07 kwietne wypustki
08 trzecie oko
09 kły mastodonta
10 jęzor żmii
11 przeźroczysta skóra
12 szczątkowe skrzydła
13 ogon kangura
14 dwa otwory gębowe
15 piersi goryla
16 rogi barana
17 oczy bez białek
18 fasetkowe oczy
19 śmierdzące wrzody
20 dodatkowa kończyna pająka

*FONTANNA to moja kolejna, osobna tabela na określenie czy wypita woda (niekoniecznie z fontanny) ma jakieś magiczne właściwości. Moc nie jest określana przed sesją.

Brak komentarzy: